در غیراینصورت به نابودی کشیده خواهیم شد .بنابراین باید بدانیم شرط لازم برای زندگی سالم، داشتن یک زمین پاک است .امروزه می بینیم که چگونه زمین ما دچار آلودگی شده و به مرور پاکی اش را از دست می دهد .داشتن یک زمین پاک کار سختی نیست و می توانیم با رعایت کردن چند اصل ساده بر سلامت زمین مان و در نهایت سلامت زندگی خود و فرزندانمان بیافزاییم؛ اولا سعی کنیم زباله های کمتری تولید کنیم و در قدم بعدی سعی کنیم همان زباله های اندک را در مسیر بازیافت قرار دهیم.هر فرد باید به نوبه خود در این زمینه تلاش کند. مثلا استفاده از ظروف یکبار مصرف را کنار بگذاریم، همین یک مورد به ظاهر بی اهمیت بسیار موثر و کارساز است .پس یاد بگیریم عاشق محل زندگیمان باشیم و به خوبی از آن نگهداری کنیم.
سالانه هزاران تن زباله، سوغات باقی مانده مسافران و گردشگران برای این استان است، ریختن زباله در طبیعت چهره ای زشت و نازیبا به این خطه سرسبز می دهد، گیلان در چهار فصل سال میزبان میلیون ها گردشگر و مسافری است که ترجیح می دهند بهترین و خاطره انگیزترین لحظات شان را در این استان بگذرانند. و هنگامی که گیلان را ترک می کنند زیباترین سوغات را برای دیگران ببرند، اما سوغات برخی مسافران برای این استان زیبای شمالی چیز دیگری جز زباله نیست. محیط زیست متعلق به عموم مردم است و همه حق برخورداری از یک محیط زیست سالم و زیبا را دارند نباید با بی توجهی و سهل انگاری و رها کردن زباله در طبیعت این حق را از دیگران سلب کنند. زباله ها امروز همنشین طبیعت شده و به خصوص در مناطق طبیعی و مورد استفاده گردشگران، انبوه زباله ها به شکل آزار دهنده ای به چشم می خورد. چنانچه استفاده از ظروف یک بار مصرف و رها کردن این ظروف در طبیعت ضربه محکمی بر پیکر محیط زیست وارد می کند زیرا ۳۰۰ سال طول می کشد تا این ظروف که پایه پلاستیکی دارند در طبیعت تجزیه شوند. گیلان یکی از استان های گردشگر پذیر در کشور است متاسفانه همگان شاهد وجود زباله های زیادی در اماکن گردشگری و کنار جنگل ها هستند. بیاید با هم به حفظ نگهداری این سرمایه با ارزش کوشا باشیم
اما پارک جنگلی سراوان رشت با درختانی سر به فلک کشیده و جنگل هایی با پوشش گیاهی انبوه، قدیمی و تقریباً همیشه سبز، خسته از انباشت بیش از ۳۰ سال زباله در دل خود و بی تاب از رنج مردم مناطق همجوار از آسیب های ناشی از دفن و دفع غیراصولی این زباله هاست. جنگل های سراوان رشت با زیبایی های شگفت انگیزش، افزون بر سه دهه است که محلی برای تخلیه زباله های این کلانشهر و برخی از شهرهای اطراف شده، به طوری که شیرابه های ناشی از زباله ها و بوی تعفن آن، موجب رنجش اهالی این منطقه شده است.
دفع زباله در سراوان رشت،هر چند وقت، موجب اعتراضات مردم منطقه میشود به طوری که طی چند سال گذشته اهالی این منطقه بارها در اعتراض به وضعیت نابسامان دفن زباله، مقابل درب ورودی محل انباشت تجمع کرده و راه را بر عبور ماشین های حمل زباله بستند اما با حضور مسئولان و بیان وعده هایی، بار دیگر عقب نشستند. پیشتر نیز مردم سراوان در اعتراض به تخلیه و دفن غیربهداشتی زباله در سراوان رشت، راه را برای عبور کامیون های حمل زباله بسته بودند که با انجام برخی اقدامات، دست از اعتراض برداشتند.
در زمان حاضر، حجم زیادی از زباله در منطقه سراوان در ۱۷ کیلومتری رشت مدفون شده؛ روزانه نیز ۶۵۰ تا ۷۵۰ تن زباله از کلانشهر رشت و ۳۰۰ تا ۴۰۰ تن زباله از برخی شهرهای اطراف گیلان برای دفن به این محل انتقال داده و هر روز بر حجم زباله افزوده می شود.
شیرابه های ناشی از زباله در محل دفن، به شدت نگران کننده است، به گفته برخی از اهالی، شیرابه ها به رودخانه سیاهرود (رودخانه ای زیبا در دل جنگل سروان) و در ادامه به رودخانه های گوهررود و زرجوب سرازیر می شود.
با حضور در محل دفن زباله سراوان، اگر چه شاهد اقداماتی بهتر و فضایی قابل تحمل تر نسبت به سال های گذشته هستیم، اما رفع مشکلات مردم این منطقه که هر روز شاهد حضور کامیون های حمل و تخلیه زباله هستند، نیازمند عزم همگانی همه مسئولان مربوطه است. روزانه به صورت میانگین ۲۰۰ کامیونت و نیسان، زباله را در این محل تخلیه می کنند و چیزی حدود ۳۰۰ لیتر سم پاشی روزانه در محل دفن زباله در سراوان رشت انجام می گیرد، که طی چند روز اخیر، با کمک سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری رشت، سم پاشی ها چند برابر نیز شده است، اما همچنان وجود انبوه مگس ها و حشرات موذی در این منطقه که وارد باغ ها و منازل روستاهای اطراف محل دفن زباله شده بسیار نگران کننده است. علاوه بر این بوی بد و غیرقابل تحمل ناشی از زباله در محل دفن در سراوان و انتشار آن در روستاهای اطراف نیز از مهمترین مشکلات مردم منطقه می باشد.
در پایان مجدد تاکید می کنم زمین، امانتی در دست ماست، با تولید زباله خیانت در امانت نکنید.
من حمیدرضا حسین زاده حامی محیط زیست

 

ایده آل گیلان: انتشار مطالب خبری و یادداشت های دریافتی لزوما به معنای تایید محتوی آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه ای منتشر می شود.