به گزارش ایده آل گیلان؛ همه‌ساله دهها هزار انسان عاشق، از شهر و دیار خود به‌سوی حرمین شریفین حرکت می‌کنند تا با انجام حج، یکی از شکوهمندترین عبادت‌ها را انجام دهند.
زائران بیت‌اللَّه الحرام نسبت به این سفر دیدگاه‌های متفاوتی دارند و هرکدام به میزان آگاهی و شناخت خویش از آن بهره می‌گیرند. تعدادی از حاجیان در پایان سفر، قلب خود را از عشق و محبت خدا لبریز نموده، پیروزمندانه و با حجّی مقبول و مبرور به شهر و دیار خود باز می‌گردند.
گروهی نیز همچون انسان فرورفته در خواب‌اند که خواب خوش می‌بیند و به ناگاه از جا می‌پرد، پس از بازگشت از سفر حج از خواب غفلت بیدار شده و همه‌چیز را خاتمه‌یافته می‌بینند و از این‌که فرصت‌های ارزشمندی را به آسانی از دست داده‌اند در حسرت و اندوه عمیقی فرو می‌روند.

امسال نیز در لیست زائران همانند سال های گذشته، اسامی مردم عادی و مدیران دستگاه های خدماتی و اجرایی در کنار یکدیگر به چشم  می خورد. که خود یکی از نشانه های تدین مدیران کشور به دین مبین اسلام و پیروی از سنت های دیرینه مسلمانان است.

اما در میان ملزومات سفر حج دو دستور العمل، کمی پررنگ خودنمایی می کند. یکی از پررنگ ترین ملزومات سفر حاجیان به بیت الله الحرام حلالیت طلبی از برادران دینی واطرافیانشان است که امام صادق(ع) در این خصوص میفرمایند: حَقٌّ عَلَی الْمُسْلِمِ إِذَا أَرَادَ سَفَراً أَنْ یُعْلِمَ إِخْوَانَهُ وَ حَقٌّ عَلَی إِخْوَانِهِ إِذَا قَدِمَ أَنْ یَأْتُوهُ.

“مسلمانی که قصد مسافرت دارد، شایسته است برادران خویش را آگاه سازد، بر برادران او نیز لازم است هنگام بازگشت به دیدن وی بیایند” گفتنی است: انجام این دستورالعمل می تواند ثمرات و برکات فراوانی را به دنبال داشته باشد.

و دیگری نیت پاک و اخلاص در عمل که رسول گرامی اسلام صلی الله علیه و آله فرمود :إِنَّمَا الْأَعْمَالُ بِالنِّیَّاتِ .جز این نیست که اعمال به نیت‌ها است.

این اصل مهم به‌اندازه‌ای کارساز و تعیین‌کننده است که اگر رزمنده و جهادگری در میدان نبرد شرکت کند و هدفش دستیابی به غنایم جنگی و یا چیره‌شدن و انتقام‌گیری از دشمن باشد و در این راه کشته شود، شهید به‌حساب نمی‌آید.

در پایان امیدواریم مدیران کل و مسئولانی که به منظور تکمیل دینشان عازم سرزمین بیت الله الحرام هستند، نصایح و رهنمودهای معصومین را سرلوحه اعمال خویش قرار داده تا انشالله زیارتشان قبول باشد.