اختصاصی/ایده آل گیلان، تخریب شهردار رشت چرا و با چه اهدافی!؟

جمعه گذشته یکی از رانندگان تاکسی شهر رشت که علاقه مند به مسائل فرهنگی از جمله ایجاد اولین تاکسی کتاب،سفیر انتقال خون گیلان و…. را در رزومه دارد از دکتر حاج محمدی شهردار رشت درخواستی جهت حضور وی و بازدید میدانی از شهر و تاکس های رشت را داشت،که در پایگاه های خبری هم این موضوع به شرح زیر منتشر شد
“از شما تقاضا دارم، چند دقیقه ای را در معیت جنابعالی با تاکسی خودم در خیابان های شهر در خدمت باشم تا به اتفاق هم، مشکلات و معضلات رانندگان عزیز تاکسی را از نزدیک مشاهده نموده و به این باور برسید که براستی ناوگان حمل و نقل درون شهری رشت، روزهای بسیار سختی را سپری می کند و مشکلات این صنف زحمتکش روز به روز در حال افزایش است.
اطمینان داشته باشید که بازدید میدانی شما از وضعیت تردد و استقرار تاکسی ها در شهر، باعث می شود تا اقدامات شایسته آن مقام عالی زودتر نتیجه بدهد .
ضمنا همین امر، بهانه‌ای خواهد شد که تجربه مطالعه کتاب در اولین تاکسی فرهنگی کتاب کشور را در شهر اولین ها تجربه نمایید.”

بعد از پخش گزارش صداوسیما انتقادات تند و بعضا از روی بی دقتی یا نا آگاهی در رسانه ها و فضای مجازی منتشر شد که به شرح آن می پردازیم:

موضوع گزارشی که منتشر شد بر اساس خواست و دعوت ساحل فیلسوف،تاکسی دار رشتی بوده و سناریو یا حرکت پوپولیستی ای در کار نبوده است
و این نشان از غلط بودن نقدی دارد که چرا در فیلم پخش شده شهردار هنگام سوار شدن مسیر را به راننده نگفته است.

در قسمت دیگری از ابهامات اشاره شده است که ورود دوربین صدا و سیما اتفاقی نبوده است اما جوری نشان داده شده انگار دوربین به صورت اتفاقی حضور داشته!
مشخصا حضور دوربین ها اتفاقی نبوده و این نوع سناریو بر اساس خواست تصویر بردار و گزارشگر طراحی می شود و ربطی به خواست شهردار ندارد.

موضوع سوم خواست شهردار بنا به ثبت عنوان کتابی که در دست دارد در تصویر است که مورد نقد واقع شده
کتابی در تاکسی کتاب موجود بوده با عنوان
صبحتان بخیر مردم که مورد توجه شهردار رشت قرارگرفته و خواست اینکه عنوان توسط عکاس ثبت شود می تواند نشان از هوشمندی و سوژه شناسی وی داشته باشد.

موضوع نقد بعدی اینکه شهردار چرا هنگام عکس گرفتم با کتاب عینک زده است!
شهردار فقط برای لحظاتی کتابی را که توجهش را جلب کرده است برداشته و ورق زده است وی قصدش از سوار تاکسی شدن مطالعه نبود، و هدف از ثبت و انتشار عکس اقدامی سمبلیک برای تاکید و ترویج کتابخوانی بوده.

هرگز اهمیت دادن به انعکاس خبر و کارهای رسانه ای امری مذموم نیست و همواره چهره های شاخص سیاسی ،فرهنگی و اجتماعی در سراسر دنیا از تبلیغات و رسانه بهره برده اند،حال شاید گزارش صداوسیما بر اساس رویکردهای سنتی و همراه نشدن با ایده های مدرن داری ایراداتی هم باشد که قاعدتا این ایرادات متوجه شخص شهردار نیست و اتفاق افتاده انقدر زشت و بد نیست که لزومی بر سیاه نمایی بیش از حد داشته باشد
افرادی که ادعا دارند دلسوز شهر رشت هستند به جای تخریب می توانند با مشاوره صحیح ایده پردازی و ارائه راهکار و راهنمایی به توسعه مباحث فرهنگی و مدیریت شهری رشت کمک کنند.

در انتها لازم به ذکر است تخریب یک حرکت فرهنگی حتی اگر سمبلیک و نمادین هم بوده باشد حاصلی ندارد و گاها این موضوع را در ذهن خواننده ایجاد می کند که این نوع واکنش ها ممکن است در جهت سهم خواهی و منافع طلبی افراد باشد و هدف نقد سازنده نباشد.