به گزارش ایده آل گیلان/ در شانزدهمین دوره مسابقات کاراته قهرمانی آسیا که چندی پیش در تاشکند ازبکستان برگزار شد، دو داور گیلانی موفق به ارتقای داوری در کاتا و کومیته آسیایی شدند.

مزدا صوفی داور گیلانی و رئیس هیات کاراته شهرستان رشت از جمله داورانی مطرح در  رشته کاراته است که در سالهای گذشته توانسته افتخارات فراوانی را به ویژه در سطوح مختلف داوری به دست آورد. هرچند بعضی انتقاداتش از سطوح مدیریتی کاراته و ورزش استان موجب شده که کمتر افتخاراتش رسانه ای شود.

با این حال به نظر می رسد صوفی با پشتکار فراوان توانسته است در سالهای اخیر در کسب افتخار موفقیت های چشمگیری کسب کرده باشد که برای استان جای افتخار دارد.

ارتقای اخیر در سطوح مختلف داوری، مشکلات کاراته استان گیلان  و همچنین انتخابات آتی ریاست هیات کاراته استان از جمله دلایلی بود که پای صحبت این داور آسیایی  گیلانی و  رئیس هیات کاراته شهرستان رشت بنشینیم.

 آقای صوفی به عنوان اولین سوال در مورد مسابقات اخیر قهرمانی آسیا که در کشور ازبکستان برگزار شد  و همچنین در مورد ارتقای درجه  داوری خودتان صحبت کنید.

شانزدهمین دوره مسابقات کاراته قهرمانی آسیا از تاریخ ۲۴ تیرماه تا ۳۰ تیرماه در کشور ازبکستان در شهر تاشکند با حضور ۳۵۰ نفر کاراته کا از ۳۳ کشور برگزار شد.در این مسابقات به دلیل محاسبه امتیاز در رنگینگ المپیک در رده انفرادی بسیار بالا بود.بانوان ایران با مبارزاتی چشمگیر موفق به کسب دو مدال طلا، یک نقره، در بخش کومیته انفرادی و همچنین مدال طلای کومیته تیمی ، مدال نقره کاتای تیمی و همچنین مدال برنز کاتای انفرادی شدند.   تیم  مردان ایران  نیز با یک مدال طلا، دو مدال برنز در کومیته انفرادی و همچنین مدال طلای کومیته تیمی و مدال برنز کاتای تیمی تلاش موفقیت آمیزی داشتند و بعد از ژاپن در مقام دوم قرار رفتند.

برگزاری انتخابات ریاست فدراسیون کاراته قاره آسیا از دیگر رویدادهای مهم این سفر بود .ژنرال ناصر المرزوقی نایب رییس فدراسیون کاراته جهان بدون رقیبی سکان هدایت مدیریت کاراته قاره کهن آسیا را به عهده گرفت که این مسئولیت سالیان زیادی در دست کاراته آسیا شرقی بود.

برگزاری کلاس و دوره ارتقا داوری در قسمت کاتا و کومیته از دیگر موارد این سفر محسوب می شد. نه نفر داور از ایران در این کلاسها حضور داشتند که چهار نفر از گروه اقایان  و پنج نفر از گروه بانوان بودند. دو نفر از اقایان اینجانب و آقای دلسوزی از استان گیلان در این دوره از ارتقا شرکت نموده و موفق به ارتقا داوری در کاتا و کومیته آسیایی با بهترین نمره  شدیم و در سه روز مسابقات به قضاوت پرداختیم.  ایشان و من به ترتیب موفق به دریافت درجات رفری A کومیته و جاج A کاتا و جاج A کاتا و کومیته در آسیا  شدیم.

اخیرا کاراته گیلان با برکناری ناگهانی رئیس خود وارد یک سلسله از مشکلات مختلف شد. نظر شما در اتفاقات اخیر و همچنین مشکلات فعلی کاراته استان چیست؟

من بیشتر از آن که بخواهم در مورد جزئیات اخیر صحبت کنم، علاقمندم  توجه مخاطبان و جامعه بزرگ کاراته گیلان را به مباحث پایه ای کاراته گیلان  جلب کنم. وجود هیات پیشرفته و در خور شآن و منزلت کاراته گیلان از الزامات مهم و ضروری است. بدون چنین سیستم اداری حل مسائلی که هر روز با آنها روبه رو میشویم امکان پذیر نخواهد بود. بسیاری از ورزشکاران فکر می کنند اداره هیات ورزشی امری  ساده است که حداقل فاکتور لازمش  سلامت مالی و توانایی مدیریتی است،  توانایی که عموما غریزی یا شاید موروثی  تصور میشود.اما حقیقت این است که هیات ها  میبایست سازمانی اداری مدرن باشند و نیازمند تخصصی مستقل میباشد که  این تخصص فراگرفتنی است و مواجهه درست با موضوعات سخت و دشوار جامعه کاراته نیاز به ممارست در دانش و تخصص مربوطه به سیاستگذاری در امر این هنر میباشد.

مدیر توانمند و سیاستگذاری موفق دیگر تنها با مطالعه اخبار روز کاراته و یا به واسطه اشخاصی خاص در میدان بودن امکان پذیر نیست ، بلکه نیازمند شناخت عمیق مباحث مرتبط با اقتصاد، خط مشی گذاری عمومی و مدیریت و ارتباط درست با عوامل و مدیران عالی رتبه آن بخش میباشد. از دیدگاه من که نزدیک به دو دهه است در حوزه مدیریتی کاراته در گیلان می اندیشم اکنون را میتوان با سالها قبل متمایز کرد.در این دوره ما با دو ساختار متمایز روبرو هستیم در صورتی که در سالیان قبل فقط یک تفکر موجود بود که البته ریشه این تفکر یکی بود ولی سازوکار این فرایند در هر مرحله تغییر میکرد به طوری که هدف همان انحصار و تک صدایی بود.

به نظر میرسد با مدیریت اولین بانو در مدیریت کلان ورزش در استان گیلان این سیاست کاملا دگرگون شده که حتی درهیات کاراته هم این موضوع کاملا هویدا و آشکار است .جدا شدن بدنه مدیریتی از سیاست و مدیریت به دور از تنش با تفکر و تعامل ایشان ورزش را از حاشیه های فراوانی دور کرده است و ورزش به تدریج در مدار اصلی قرار داده است که میبایست از ایشان و تمامی مسئولان ذیربط تشکر و تقدیر نمود.

متاسفانه امروزه بدگویی از کارنامه دیگران در میان قسمتی از جامعه رویه رایجی شده است. بسیاری از مسئولان کنونی ایرادهای موجود در نظام اداری را به تصمیم های اشتباه دوران گذشته نسبت می دهند.کسانی که تا دیروز از عده ای جانانه حمایت میکردند امروز میکوشند از گذشته فاصله بگیرند. در حالی که داستان هر مدیری در جامعه ورزشی قسمتی از تاریخ ورزشی را رقم میزند که میتواند خوب یا بد باشد.

ما همانطور که در کسب مدال و عناوین بین المللی موفق بودیم ولی متاسفانه در رشد تکامل اخلاق و فلسفه کاراته هیچ حرکتی انجام ندادیم،ضعف و خلا ناشی در اکثریت جوامع ورزشی بر اثر کوتاهی مسئولان ورزشی به علت هم سطح و هم سو نبودن مسائل اخلاقی در کنار ورزش قهرمانی به وجود آمده است.متاسفانه کاراته نتوانسته است به موازات مسائل فنی در اخلاق رشد قابل توجهی داشته باشد و تنش نمیتواند راهکار درستی در مورد رفع این مشکلات باشد. چنین روند ناهمگون و نامناسبی نیازمند اصلاحات ساختاری است. معتقدم نظم از آشوب می آید. چنین ساختار ناهمگون و پرآشوبی  نیازمند اصلاح و نظم دهی است. باید با اعتدال و تدبیر و جذب حداکثری و دفع حداقلی خانواده بزرگ کاراته گیلان را زیر یک چتر واحد جمع کرد و با اتحاد و همدلی مسیر اصلی کاراته را پیدا کرد.

 با توجه به این مشکلات و موانع فعلی نظرتان درباره انتخابات آتی هیات کاراته گیلان چگونه است؟

فکر می کنم لازم است بدانیم راه فنی و راه مدیریتی کاملا از یکدیگر مجزا است و گماردن افراد فنی و صاحب تخصص در جایگاه خودشان و همچنین افرادی مدیر و آگاه و توانمند که قدرت تعامل با همه افراد با سلایق مختلف را ایجاد کند راه حل نجات هیات کاراته استان گیلان میباشد. البته لازم و ضروری است که جهت برگزاری مجمع انتخاباتی کاراته استان گیلان فضای امن و به دور از تنش فراهم شود و بامد نظر قرار دادن آرامش و احترام و قانونمداری همه سلایق با برنامه مدون وارد عرصه رقابت شوند و با رقابت سالم و پایبندی به برنامه خود کاراته گیلان را به سوی ترقی و اعتلا سوق دهند.

برنامه محوری و استفاده از تجربه اساتید ، دوری از انحصار و تک صدایی از مصادیق بارز و خصوصیت ریاست آینده هیات به شمار میرود. همچنین  اتکای مالی  نیز دارای اهمیت است به طوری که دست در جیب خودش باشد نه آن که به فکر اندک سرمایه مالی کاراته داشته باشد. ما فوتبال نیستیم  که اسپانسرها و حامیان مال بزرگ برای ما سرازیر شود. یک رئیس هیات کاراته نباید برای همان اندک سرمایه و گردش مالی آن دندان طمع داشته باشد.  حتی اگر شد برای اعتبار این ورزش مجبور باشد از جیب خود نیز هزینه کند.

به عنوان سوال آخر، شما اخیرا به عنوان رئیس هیات کاراته شهرستان رشت منصوب شدید ، در این مدت کوتاه چه برنامه هایی داشتید و چه مسائلی را در اولویت کار خود قرار دادید.

جایگاه کاراته شهرستان رشت با توجه به کثرت باشگاهها ،مربیان،داوران و هنرجویان اعم از بانوان و آقایان و فعالیت مستمر در پنج بخش حائز اهمیت فراوان است.نگاه من با پذیرش این مسئولیت عدم نگاه انحصاری و حذف و ایجاد فضایی شفاف و روشن در مسائل مالی.فنی و اداری و دعوت از همه بزرگان و دست اندرکاران این رشته جذاب به همدلی و در کنار هم بودن است.

ما باید توانایی شنیدن صدای مخالف و انتقاد را داشته باشیم. در این برهه پذیرش مسئولیت صرفا یدک کشیدن عنوان نمی تواند باشد‌. در شرایط کنونی باید امکانات و توان و استعدادها را در راستای دمیدن نفسی تازه در کالبد کاراته استان گیلان و تعمیم آن در جامعه کاراته بکار برده شود،پذیرش مسئولیت بایستی مقدم ارائه خدمات ارزنده و شایسته باشد. تمام تلاش ما در کاراته رشت هم بر همین قاعده استوار خواهد بود. تشکیل کمیته های مختلف و برنامه ریزی ،شرح وظایف هر کمیته، تشریک مساعی، اعتماد به نسل جوانان و بکارگیری در امور اجرایی هیات کاراته از مهمترین اقدامات بوده است باید قانون مداری را در جامعه کاراته اجرا کنیم و با عملکرد درست خود خدمت به خانواده کاراته را مد نظر قرار دهیم و بدانیم همه ما در کنار کاراته کا بودن با دوستان ورزشی خود آشنا شدیم که کاراته مسبب این دلیل بود پس برای دوستان خود احترام قائل باشیم و درک کنیم هیچ کس از تخریب کسی نمیتواند خود را تعرفه کند.

منبع:گیل خبر/