مدیر دفتر نمایندگی جمعیت طرفداران ایمنی راه‌های استان گیلان دلیل اصلی تلفات سوانح رانندگی را عجله، سرعت غیرمجاز و عدم رعایت قوانین رانندگی دانست و گفت: دیدن و دیده شدن، مهم‌ترین عامل پیشگیری از حوادث ترافیکی است.

به گزارش ایده آل گیلان، مهندس ابراهیم گل‌سرخی در همایش ارتقای فرهنگ ترافیک و مراسم تجلیل از برگزیدگان مسابقات انشاء دانش‌آموزی با محوریت ایمنی راه‌ها، از تلاش‌های مهندس محمد بخارایی رئیس هیئت‌مدیره این جمعیت در کشور و مساعدت‌های مدیرکل، معاونت تربیت‌بدنی و سلامت آموزش‌وپرورش گیلان، فرماندهی پلیس‌راه و راهور، مدیرکل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای استان و دیگر مسئولان مربوطه قدردانی کرد.

وی هدف از برگزاری همایش مذکور را بالا بردن سطح آگاهی و باورهای عمومی درزمینهٔ فرهنگ ترافیکی و حساس کردن خانواده‌ها نسبت به افزایش ایمنی تردد، به‌وسیله ارتقای فرهنگ ترافیکی عنوان کرد.
رئیس هیات اجرایی و مدیر دفتر نمایندگی جمعیت طرفداران ایمنی راه‌های استان گیلان بابیان اینکه همایش امروز، تجلیل از جوانان و دانش‌آموزانی است که با تحقیق و پژوهش و با همفکری اولیای خود، آثار ارزشمندی را به رشته تحریر درآورده‌اند، افزود: همایش ارتقای فرهنگ ترافیک را در جمع پرشور آینده‌سازان عزیز برگزار کردیم تا یادآوری نماییم، بهترین زمان آموزش، این دوران است.

وی با اشاره به این‌که پس از بررسی تمامی آثار رسیده دانش آموزان به دبیرخانه همایش، ۲۴ انشا به مرحله نیمه‌نهایی رسیدند و ۵ اثر با نظر هیات داوران برگزیده شدند، گفت: قدردان همه مربیان، معلمان، دانش آموزان و خانواده‌های ارجمندشان هستیم که با جمعیت طرفداران ایمنی راه‌های استان گیلان، همدلی و همکاری نمودند.
مهندس گل‌سرخی گفت: متأسفانه به‌طور میانگین در هر ساعت، دو نفر در تصادفات رانندگی کشور کشته می‌شود که علت بخشی از این تلفات وقوع پدیده استتار محیطی است. وی اضافه کرد: تحقیقات نشان می‌دهد که بیش از سی درصد آسیب‌های ترافیکی به کودکان در مدرسه و اطراف آن رخ می‌دهد و بی‌احتیاطی، بی‌توجهی به قوانین، نوع پوشش و استفاده نادرست از رنگ‌ها در لباس دانش آموزان، ازجمله مواردی است که می‌تواند رفت‌وآمد آنان را به مخاطره اندازد.
وی دیدن و دیده شدن را یکی از پیش‌نیازهای اساسی برای تمام استفاده‌کنندگان از راه‌ها عنوان کرد و گفت: طبق گزارش سازمان بهداشت جهانی، حدود ۹۰% از اطلاعات رانندگان در حین رانندگی، دیداری است که در طول شبانه‌روز با مشاهده رنگ‌ها و انعکاس نور تأمین می‌گردد.
مؤلف و نویسنده برجسته کتاب‌های حوزه راه و ترابری ادامه داد: ظرفیت رسانه‌های ایران برای اطلاع‌رسانی بسیار مناسب است و استفاده صحیح از شبکه‌های اجتماعی، نیازمند هنرمندی ماست.
وی با اشاره به اینکه آموزش، نقش بسزایی در پیشگیری از حوادث جاده‌ای دارد، افزود: توجه به مبحث دیدن و دیده شدن نیز، یکی از راهکارهای عملیاتی سهل‌الوصول با هزینه اندک است که می‌تواند به میزان زیادی در پیشگیری از حوادث ترافیکی مؤثر باشد.

مدیر دفتر نمایندگی جمعیت طرفداران ایمنی راه‌های استان گیلان با تصریح بر اینکه رعایت اصل آشکارسازی و بهبود شرایط دیده شدن در حریم معابر درون‌شهری و برون‌شهری، وظیفه همه است، گفت: بنده پیشنهاد می‌نمایم در سطح تمامی مدارس استان، ضوابط استفاده از لباس‌های مجهز به مواد باز تاباننده نور، ابلاغ شود و برای سال تحصیلی آینده در شیوه‌نامه پوشاک فرم دانش آموزان مدارس نیز، برنامه‌ریزی لازم صورت گیرد.
این فعال اجتماعی، گفت: ایمنی یکی از شاخصه‌های فرهنگ است که باید آن را گسترش دهیم. گل‌سرخی افزود: ما در جمعیت طرفداران ایمنی راه‌های استان گیلان، با آگاهی دادن و بالا بردن حساسیت مردم برای ارتقای ایمنی گام برمی‌داریم و هنگامی‌که به ایمنی کمک می‌کنیم، در اصل به نجات خود و فرزندانمان کمک کرده‌ایم.
سرهنگ محمدپور فرمانده پلیس‌راه استان گیلان، در این همایش اظهار کرد: پلیس‌راه استان گیلان، آموزش در سطوح پایه و مدارس را به‌صورت جدی دنبال می‌کند.

سرهنگ محمدپور با اشاره به اینکه بیشترین آمار تصادفات و تلفات به عابران و موتورسواران تعلق می‌گیرد، افزود: موتورسواران ۳۷ درصد و عابران ۱۲ درصد آمار تصادفات را به خود اختصاص می‌دهند.
وی بابیان اینکه گیلان در سال ۹۶ رتبه دوم تصادفات موتورسیکلت کشور را دارا بود، گفت: با آموزش‌های لازم به موتورسواران امسال آمار تصادفات موتورسواران کاهش چشمگیری داشت.
فرمانده پلیس‌راه استان گیلان، از اجرای ۱۱۹ کارگاه آموزشی برای موتورسواران در گیلان خبر داد و افزود: این کارگاه‌های آموزشی در ۶۸۵ روستای هدف گیلان برگزار شد و بیش از ۲۴ هزار نفر تحت آموزش لازم قرار گرفتند و ۷ هزار کلاه ایمنی به موتورسواران اهدا گردید.
وی از آموزش ۸۰ مدرسه پایه متوسط دوم در حوزه فرهنگ ترافیک خبر داد و ادامه داد: بیش از ۶ هزار دانش‌آموز متوسطه دوم، تحت آموزش فرهنگ ترافیک قرار گرفتند.
فرمانده پلیس‌راه استان گیلان همچنین آموزش فرهنگ ترافیک در ۳۷۷ مدرسه مقطع دوم ابتدایی را از دیگر اقدامات پلیس‌راه استان برشمرد و افزود: امید است با افزایش آموزش‌های کیفی و کمی در حوزه ترافیک آمار تصادفات و تلفات کاهش یابد.
سرهنگ محمدپور آمار تلفات جاده‌ای در ده ماه نخست امسال را ۳۷۳ نفر اعلام کرد و گفت: این آمار در مقایسه با سال گذشته ۳۸ درصد کاهش داشته است.
فرمانده پلیس‌راه استان گیلان، آموزش بانوان فرهنگ یار ترافیک را از برنامه‌های آتی پلیس‌راه اعلام کرد و با تحسین تلاش‌های جمعیت طرفداران ایمنی راه‌های استان گیلان، به مدیریت مهندس گل‌سرخی افزود: می‌توانیم از ظرفیت جمعیت مردم‌نهاد ایمنی راه‌های استان گیلان و نیز مربیان آموزش‌وپرورش استان، برای آموزش فرهنگ ترافیک به رانندگان زن بهره‌مند شویم.

دکتر جهان‌آرای مدیرکل آموزش‌وپرورش گیلان، در این همایش با اشاره به اینکه آموزش‌وپرورش به‌عنوان یک دستگاه بزرگ پیشتاز حوزه فرهنگ است گفت: استان گیلان با توجه به سابقه فرهنگی خود نیز زبانزد عام و خاص است که این موضوع وظیفه ما را سنگین‌تر می‌کند.
وی استان گیلان را استانی پیشرو در حوزه فرهنگ ترافیک دانست و با تشکر از فعالیت‌های مهندس گل‌سرخی و جمعیت طرفداران ایمنی راه‌های استان گیلان، افزود: مایکی از جمعیت‌های موفق را در استان داریم که تعامل بسیار خوبی با مردم و مسئولان برقرار کرده‌اند و همین امر موجب ارتقای فرهنگ ترافیکی در استان خواهد شد.

مدیرکل آموزش‌وپرورش گیلان گفت: ورود مسافران زیاد و متراکم بودن استان گیلان، باعث افزایش حجم ترافیک در گیلان شده، ازاین‌رو رعایت فرهنگ ترافیک، امری ضروری است.
در ادامه این همایش از نفرات برگزیده انشای دانش‌آموزی با محوریت ایمنی راه‌ها، تجلیل به عمل آمد.