ایده آل گیلان/ در استانه انتخابات مجلس، رضا عاشری یکی از فعالین سیاسی شهرستان رشت به سوالات گیل خبر در زمینه انتخابات مجلس و عملکرد مجلس دهم پاسخ داده است که در زیر می خوانید:

*خود را به طور کامل برای مخاطبان ما معرفی کنید

-رضا عاشری هستم، متولد سال ۱۳۶۵ و در محله پل بوسار رشت دوران کودکی، نوجوانی و جوانی خود را گذراندم، مدرک کارشناسی عمران از دانشگاه گیلان و کارشناسی ارشد عمران را از دانشگاه تهران دریافت کردم، سابقه فعالیت در آموزش و پرورش، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و شهرداری رشت را در کارنامه مدیریتی خود دارم و آخرین فعالیت بنده شهردار منطقه ۵ شهر رشت است ضمن اینکه درعرصه‌های سیاسی و اجتماعی فعال هستم.

*نظر حضرتعالی درباره جناح‌های مختلف سیاسی چیست؟

-بنده قائل به جناح‌بندی اصولگرایی و اصلاح‌طلبی نیستم و معتقدم در هر کدام از جریان‌ها انسان‌های دلسوز برای مردم و همچنین افرادی که منفعت شخصی خود را دنبال می‌کنند وجود دارند بنابراین کاری به جناح‌ها و احزاب ندارم البته فردی حزب‌الهی با اعتقاد ویژه هستم و اگر بپرسند به کدام جناح گرایش دارید، می‌گویم یک تکنوکرات حزب‌الهی هستم و در کار تنها قانون را مد نظر دارم و در زندگی پایبند به اعتقاد مذهبی هستم.

*به نظر شما لیست‌های انتخاباتی تا چه اندازه تعیین‌کننده است؟

مجلس لیستی نداشته باشیم بسیار بهتر است

-وجود لیست‌ها را در انتخابات تعیین‌کننده می‌دانم، نتیجه رای دادن طبق لیست در زمان شوراها و مجلس در گذشته را مشاهده کردم اما در این دوره از انتخابات مردم با نگاه بازتری به دنبال افراد خدمت‌رسان هستند زیرا بیشترین فشار در مدت ۴ سال گذشته را به دلیل انفعال مجلس می‌دانند. به دلیل اینکه اگر کشور با اعمال تحریم مواجه است و مناسبات سیاسی و اقتصادی جامعه با مشکلاتی مواجه شده، به طور قطع باید مدیریت فوق‌العاده اعمال شود و در وضعیت بحرانی به طبع مدیریت بحرانی را طلبد می‌کند در صورتی که از طرف دولت، مجلس و شوراها مدیریت ویژه را مشاهده نمی‌کنیم، مدیریت بحرانی این است که نقاط ضعف و قدرت را بشناسیم و در کنار هم قرار دهیم و تصمیم درست بگیریم اما در عرصه‌های مختلف تصمیم‌گیری‌ها به صورت پراکنده است در نتیجه سیستم و دستگاه‌ها آسیب می‌بینند و در مرحله بالاتر مردم دچار آسیب می‌شوند و به این دلیل اگر مجلس لیستی نداشته باشیم بسیار بهتر است.

*نماینده مجلس باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد؟

نماینده برای احقاق حق مردم باید مطالبه‌گری داشته باشد

-هرگز نگاه بنده این نیست که صرفا یک طیف خاصی باید وارد مجلس شود بلکه می‌توانیم از تمام احزاب و ظرفیت‌ها استفاده کرده و تصمیم خوبی بگیریم، اعتقاد دارم افراد متخصص و دلسوز در نهایت تصمیم می‌گیرند که به نفع مردم و انقلاب است. افرادی که از طرف مردم نماینده می‌شوند باید افرادی مطالبه‌گر باشند نه اینکه عافیت‌طلبی یا محافظه‌کاری کنند، ضمن اینکه تجربه باید در کنار مطالبه‌گری و توانمندی باشد زیرا صرف داشتن تجربه در بسیاری از موارد کفایت نمی‌کند بنابراین ضرورت ورود افراد متخصص به مجلس احساس می‌شود زیرا تمام قوانین کشور توسط مجلس تصویب می‌شود و نماینده‌ای می‌تواند قوانین را به خوبی به تصویب برساند که متخصص باشد.

*عملکرد مجلس دهم را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

عملکرد مجلس دهم نشان می‌دهد نماینده دولت است

-عملکرد مجلس دهم نشان می‌دهد که نماینده مردم نیستند بلکه مجلس دولت هستند، بارها مشاهده کردیم از وزرای دولت سئوال کردند یا برای استیضاح امضا جمع می‌کنند، شب قبل از جلسه صحن علنی مجلس امضاها پس گرفته می‌شود و این به معنای آن است که نمایندگان با مسئولان مربوطه کنار آمدند و عافیت‌طلب شدند. به عقیده بنده بسیاری از استیضاح‌ها مشکلی نداشت و تنها برای گرفتن امتیاز بود.

*چه راهکاری برای برطرف کردن مشکلات کشور توصیه می‌کنید؟

مشکلات کشور با مدیریت منسجم قابل رفع است

-بحرانی که در کشور وجود دارد با مدیریت منجسم قابل رفع است. اگر اعتبارات در جای درست هزینه شود کار بزرگی انجام شده است و براین اساس درآمد بسیاری از کشورهای اروپایی بر پایه مالیات تنظیم می‌شود و با وجود اینکه نفتی برای فروش یا کالایی برای صادرات ندارند، از طریق دریافت مالیات کشور را به بهترین نحو اداره می‌کنند و این امر می‌طلبد ما نیز یکسری فرآیندها را در کشور اصلاح کنیم بنابراین توصیه می‌کنیم دولت باید «مالیات پایه» باشد تا بتوانیم پیشرفت داشته باشند.

*رابطه نمایندگان رشت را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

ضرورت روابط خوب بین نمایندگان رشت برای پیشرفت شهرستان

-سه نماینده رشت باید روابط خوبی داشته باشند تا وضعیت شهر را بهبود ببخشند. در شهرهایی مانند اصفهان، قزوین و شیراز مشاهده می‌شود شهر وضعیت مناسبی دارد، اینها موضوع مهمی است که نمایندگان مجلس بهتر می‌توانستند دنبال کنند اما متاسفانه نمایندگان ما دنبال موضوع‌های خودشان هستند.

*انتخاب نمایندگان جوان برای ورود به مجلس تا چه اندازه تاثیرگذار است؟

باید از مجلس جوان متخصص استفاده شود تا بتواند حرف مردم را بزند

-بسیاری از نمایندگان با القاب دکتر نام برده می‌شوند در صورتی که یک سطر انگلیسی را نمی‌توانند بخوانند. همین برجام که در مجلس آمد، متن توافقش انگلیسی بود زبان بین‌المللی هم همین زبان است در صورتی که نمایندگان قابلیت تطبیق ترجمه ارائه شده با زبان اصلی را نداشتند.
در هر موضوعی نیاز دارید یک اتاق فکری تشکیل دهید تا از متخصصان موضوع‌ها را بگیرید، بعد از کارشناسی و در اختیار گذاشتن موضوع به دولت بتوانید آن را در مجلس مطرح کنید و این مساله در استان و رشت مشاهده نمی‌شود که نمایندگان ما از کارشناسان مختلف استفاده کنند برای همین عملکرد سه نماینده ما خوب نبوده است. موضوع تنها ورود بنده به مجلس نیست بلکه باید از مجلس جوان متخصص استفاده شود تا بتواند حرف مردم را بزند در غیر این صورت مجلسی که نمایندگان آن تجربه خوبی دارند اما مطالبه‌گر نیستند نمی‌توانند دردی از مردم دوا کنند.

*مهم‌ترین وظیفه نماینده مجلس چیست؟

نماینده وکیل مردم است نه ولی مردم

-نماینده وکیل ما است نه ولی ما! یعنی بعد از رای دادن باید حرفی را بزند که مردم می‌گویند و نظر غالب مردم را تکرار کند اما شاهد آن هستیم که این موضوع برعکس است و آنها حرف خودشان را می‌زنند و ما باید بگوییم چشم و تبعیت کنیم. آنها امین مردم هستند و ما نیز محرم هستیم و هیچ چیز پوشیده نیست. موضوع شفافیت یک اصل مهم است، نماینده‌ای که به طرح شفافیت آرا، رای منفی می‌دهد می‌خواهد به مردم اعلام کند مردم امین ما نیستند. مسلما نمایندگانی که به طرح شفافیت آرا رای منفی می‌دهند اینها نمی‌توانند نماینده خوبی باشند زیرا ما را قبول ندارند و بالطبع وقتی مردم را قبول ندارند مردم نیز نمی‌توانند به آنها اعتماد کنند.
نمایندگانی نیز هستند که در عرض سه سال و نیم می‌توانستند خدمات بسیاری برای مردم انجام دهند اما صبر کردند در شش ماهه منتهی به انتخابات تازه بخش‌هایی از روستاها و شهر را آسفالت می‌کنند. اکنون سوال این است اگر می‌توانستید جایی را آسفالت کنید چرا این کار را قبلا نکردید؟ ضمن اینکه نماینده‌ای می‌تواند نماینده مردم باشد که اساسا خوب شنیده باشد. نمایندگان ما بین مردم حضور پیدا نکردند، خیلی کم دیدیم اینها بین مردم در بازار و مسجد حضور پیدا کنند صرفا با یکسری مدیران جلسه گذاشتند و خروجی جلسات خودشان را در مجلس مطرح کردند.

گیل خبر/