رئیس اداره حفاظت محیط زیست آستارا  از کشف دومین محموله بزرگ قاچاق پرندگان خبر داد .
به گزارش روابط عمومی حفاظت محیط زیست گیلان این محموله حاوی ۱۰۵ قطعه پرنده سهره طلایی بوده که توسط ماموران یگان حفاظت محیط زیست آستارا از قاچاقچیان پرندگان در این شهرستان کشف و ضبط شد.

مصطفی فلاح مجاور با اعلام این خبر گفت : این تعداد سهره طلایی که غیر قانونی توسط متخلفان صید شده  و با اتوبوس در حال انتقال به تهران بود ، توسط ماموران یگان حفاظت محیط زیست شهرستان مرزی بندر آستارا در یک عملیات غافل گیر انه شبانه کشف و ضبط شد.

  وی گفت شکارچیان غیر قانونی و فاقد مجوز برخلاف مقررات شکار و صید این تعداد پرنده زیبا را در زیستگاههای شهرستان زنده گیری کرده و برای فروش به تهران می بردند.

وی  افزود: از این متخلفان دو قفس نگهداری پرنده نیز کشف و ضبط شد .

رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان آستارا در ادامه اظهار داشت متخلفان با تشکیل پرونده به مقام قضایی تحویل شدند که طبق قانون ضرر و زیان وارده به محیط زیست ناشی از صیدو قاچاق سهره به ازای هر قطعه دو میلیون ریال است که دادخواست مطالبه آن در این پرونده با توجه به تعداد سهره کشف شده به مبلغ بیش از دویست میلیون ریال نیز به مرجع قضایی ارسال شده است.

فلاح مجاور در پایان گفت سهره ها از جمله پرندگان آواز خوان هستند که در ایران فقط نوع سهره طلایی وجود دارد که آن را سهره پیشانی قرمز نیز می دانند و سهره طلایی یکی از محبوب ترین انواع سهره در اروپا به شمار می رود. چهره این نوع سهره قرمز رنگ و گونه های سفید و پیشانی سیاهی دارد که دو خط سیاه از پیشانی به سوی گردن می رود .رنگ پرهای پشت خاکستری و بالهای آن سیاه بوده و لکه های زرد بر روی آن دیده می شود که نر و ماده آن شبیه بوده و پرنده نر خوش نقش و نگار تر است .