مجری این رویداد کارگزاران شبکه فن بزار ملی ایران بود و با حضوردکترمصطفی صفدری مشاور معاون فناوری و نوآوری وزارت عتف ، دکترمحمداسحاقی معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری گیلان و دکترعلی باستی رییس پارک علم فناوری گیلان در سالن پارک علم و فناوری استان برگزار شد.

در این رویداد دکتر مصطفی صفدری مشاور معاون فناوری و نوآوری وزیر علوم در سخنرانی خود ضمن قدردانی از تلاش رئیس پارک علم و فناروی گیلان برای برگزاری این رویداد اظهار کرد : پنجمین رویداد کشوری توسعه اکوسیستم نوآوری استان‌ها(تانا) را در گیلان برگزار کردیم. در این رویداد گفتمان را در سطح بالای استان‌ها دنبال می کنیم که به توسعه دانش و فناوری کمک و تسریع داشته باشیم.

وی با بیان اینکه در حوزه فناوری مدل های مختلفی در جهان وجود دارد ، افزود : در همه مدل های نوآوری موجود در جهان رفع موانع و مشکلات برای نوآوری و صاحب ایده دنبال می شود .

وی با ابراز نگرانی از نظام صنفی موجود در ایران، گفت : در کشور ما نظام صنفی موجود با نظام نوآوری جدید هماهنگ نیست که این امر موجب خلل در کار شرکت های فناور شده است. نباید شرکت دانش بنیان در کشور ما سال ها منتظر اخذ مجوز بماند و این ضربه محکمی به نظام نوآوری ایران است.

وی نوآوری را مسئله کاملا فرهنگی عنوان کرد و گفت : نمی توان نوآوری را از فرهنگ و اجتماع جدا کرد و در کنار کارکرد نظام نوآوری می بایست ورودی و خروجی نوآوری کاملا بررسی و کنار هم قرار بگیرد .

وی تاکید کرد : خلق ثروت از دانش زمانی درست اتفاق می افتد که ارتباط با بازیگران زنجیره خلق ثروت که همان نهادهای زی ربط ، ایده پردازان و جامعه است شکل بگیرد .

ایشان با اشاره به شاخص های جهانی نوآوری، تصریح کرد : کشور ایران در شاخص جهانی نوآوری در سال ۲۰۲۱ رتبه ۶۰ را بدست آورده که در حد متوسط قرار می گیرد. و افزود: ایران این پتانسیل علمی را دارد که در شاخص جهانی نوآوری ، رتبه بهتری را داشته باشد که نبود کیفیت قوانین و مقررات، مناسب نبودن بستر و فضا برای نوآوری از موانع رسیدن به شاخص بهتر نوآوری ایران است که بخشی در نظام تامین مالی و بخشی در کیفیت قوانین و مقررات ختم می شود .

وی افزود : با رفع این مواد می توانیم شاهد ظهور کارهای بزرگتر در حوزه فناوری و ایده پردازی باشیم ‌‌.

در ادامه‌ی این رویداد رییس پارک علم و فناروی گیلان با اشاره به تسهیلات مالی و حمایت هایی که به صاحبان ایده‌های برگزیده ارائه خواهد شد، اظهار کرد: به برگزیدگان این رویداد تسهیلات در گردش تا سقف ۳۰۰ میلیون تومان و ۷۰ میلیون تومان حمایت سازمان بسیج مهندسین استان گیلان و هولدینگ پیشگامان جهت تولید نموه اولیه، برای رشد و شکوفایی ایده‌ برگزیدگان پرداخت می شود و تا سقف ۵۰ میلیون تومان نیز خدمات کارگزاری فناوری برای طرح های برگزیده از سوی کارگزار شبکه فن بازار ملی ایران در استان در نظر گرفته شده است.

دکتر سید محمد اسحاقی معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری گیلان نیز در این رویداد ضمن قدردانی از تلاش مسئولان و متولیان وزارت علوم و پارک علم و فناوری در برگزاری این رویداد ، اظهار کرد : زمان بسیاری برای پسارویداد تانا توسط نوآوران و مسئولان پارک علم و فناوری انجام شده که تلاش داشته اند این رویداد به نتیجه برسد و حاصل آن را تقدیم مردم این دیار کنیم.

وی افزود: نگاه دولت این است که با توسعه اقتصادی، اندیشه محوری و فناوری ساختن اقتصاد کشور ،رفاه اجتماعی را رقم بزند .

وی افزود : اقتصاد کشور براساس نامگذاری سال از سوی مقام معظم رهبری تببین شد و قانون جهش تولید مصوب شده که به همه ما تکلیف اسن تا فعالیت ها خود را براساس اقتصاد مبنی بر دانش به ثمر برسانیم .

وی در پایان گفت : دست نیاز به سوی همه شما نوآورانه و صاحبان اندیشه و ایده دراز می کنیم که برای رونق و حل موانع اقتصاد گیلان پیش‌بینی و برنامه ریزی داشته باشید تا بتوانیم رفاه اجتماعی بهتری را برای مردم این دیار فراهم سازیم .

رویداد تانا ( توسعه اکوسیستم نوآوری استان ها ) در گیلان در حوزه کشاورزی در محور شیلات ، گیاهان دارویی ، ابریشم و لبنیات برگزار شد که در این رویداد برای نیازهای فناورانه صنایع کشاورزی با کمک شرکت های فناور راهکار ارائه گردید ‌.

در این رویداد ۴۰ طرح در ۴ حوزه مذکور واصل شد که از این تعداد ۱۴ طرح پیش رویداد داشتند که ۱۱ طرح برای ارائه در روز رویداد برگزیده‌ شدند.

که امروز یک قرارداد تولید قلم و نهال توت با دانشگاه گیلان منعقد و در قرارداد یک هکتار زمین در اختیار مرکز فناور قرارگرفت.

با توجه به برنامه ریزی انجام شده ۶ قرارداد قطعی دیگر نیز طی هفته های آینده در محل آستانداری گیلان به امضا خواهد رسید .