صالح محمدی در گفت و گو با خبرنگاران با بیان اینکه علیرغم سختی هایی که در سال زراعی جاری با توجه به کاهش نزولات جوی و محدودیت های آبی سپری کردیم امسال شاهد افزایش چشمگیر تولید زیتون بودیم، اظهار کرد: ۲۲ هزار نفر باغدار زیتون در استان وجود دارد که در ۹۳۰۹ هکتار از این باغات فعالیت دارند.

وی افزود: سال گذشته ۱۱ هزار تن زیتون برداشت شد؛ این در حالیست که امسال ۳۵ هزار تن محصول در باغات زیتون استان تولید می شود.

محمدی ادامه داد: تاکنون ۷۰ درصد زیتون باغات برداشت شده و ۳۰ درصد باقی مانده نیز در حال برداشت است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان با بیان اینکه رودبار یکی از قدیمی ترین مناطق زیتون کاری کشور است، خاطرنشان کرد: در این شهررستان زیتون بسیار با کیفیت تولید می شود.

وی متذکر شد: هر چقدر تولید زیتون از نظر کمی و کیفی خوب باشد روغن زیتون بهتر و بیشتری نیز در استان تولید می شود لذا به دلیل اهمیت مصرف روغن زیتون برای خانواده ها یکی از برنامه های سازمان جهاد کشاورزی استان توسعه و ترویج ارقام روغنی زیتون است تا با افزایش تولید روغن زیتون میزان دسترسی خانواده ها را به این روغن سالم بیش از پیش فراهم کنیم.

محمدی تصریح کرد: سال گذشته مشکل آفت زیتون داشتیم که امسال با کنترل های انجام شده این آفت مهار شد و به این ترتیب افزایش عملکرد و بهبود کیفیت محصول زیتون رقم خورد و به علاوه روغن زیتون استحصالی نیز از کیفیت بسیار خوبی برخوردار است.

وی با بیان اینکه تا پایان آذر امسال برداشت زیتون ادامه دارد، گفت: ۴۵ درصد زیتون تولیدی امسال کنسروی و ۵۵ درصد نیز روغنی است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان اضافه کرد: با توجه به افزایش تولید روغن زیتون طی مکاتباتی که انجام شد خواستار محدودیت واردات روغن زیتون در جهت حمایت از تولیدکنندگان شدیم.