به گزارش ایده آل گیلان، دکتر محمدتقی آشوبی – سرپرست دانشگاه علوم پزشکی گیلان در این نشست با حائز اهمیت برشمردن تعلیم و تربیت در نظام آموزشی، اظهار کرد: باید به مقام معلم و تعلیم و تربیت در ساختار نظام آموزشی بیشتر توجه شود.
وی با تقدیر از همکاری تنگاتنگ آموزش‌ و پرورش با دانشگاه علوم پزشکی گیلان، افزود: همکاری دانشگاه علوم پزشکی گیلان با آموزش‌ و پرورش در حوزه سلامت همگانی و تغذیه سالم بسیار زیاد است و انتظار می‌رود این همکاری‌ها بیشتر شود.
سرپرست دانشگاه علوم پزشکی گیلان با اشاره به تأثیر چاقی در بروز بسیاری از بیماری‌ها، گفت: افزایش وزن یکی از عمده‌ترین دلایل بروز بسیاری از بیماری‌ها است و این مهم باید در مدارس و واحدهای آموزشی جدی گرفته شود.
دکتر آشوبی سلامت معلم و دانش‌آموز را برای نظام سلامت بسیار مهم دانست و تصریح کرد: بیماری‌های واگیر و غیر واگیر در مدارس بسیار راحت‌تر قابل رصد و پیشگیری و توجه به بهداشت و سلامت در تعلیم و تربیت بار بیماری در مراکز درمانی را کاهش می‌دهد.
وی همچنین از آمادگی همه‌جانبه در جهت مساعدت با تقویت بخش بهداشت و درمان در آموزش‌ و پرورش خبر داد و گفت: هر اقدامی که به‌سلامت مردم به‌ویژه قشر معلم و دانش‌آموزان کمک کند را در دستور کار قرار خواهیم داد.
دکتر محمد فائزی – مدیرکل آموزش‌ و پرورش گیلان نیز در این نشست ضمن تبریک انتصاب دکتر آشوبی به‌عنوان سرپرست دانشگاه علوم پزشکی گیلان، اظهار کرد: آموزش‌ و پرورش و ذینفعان آن نیز بهره‌بردار خدمات نظام سلامت استان هستند.
وی با اشاره به همکاری مستقیم آموزش‌ و پرورش با دانشگاه علوم پزشکی گیلان، افزود: آموزش‌ و پرورش در حوزه بهداشت عمومی، کنترل وزن و سایر بیماری‌های واگیردار و غیر واگیر تا حدودی فعالیت داشته و می‌تواند بیشتر فعالیت کند.
مدیرکل آموزش‌ و پرورش گیلان با اشاره به موضوع افزایش وزن در بین دانش‌آموزان، گفت: بنابر آمارهای موجود، گیلان در چاقی رتبه اول را دارد و این مسئله باید با مشارکت بیشتر آموزش‌ و پرورش با دانشگاه علوم پزشکی گیلان کنترل شود.
دکتر فائزی وقوع بسیاری از اصلاحات بنیادین را در آموزش‌ و پرورش دانست و گفت: مسائل و دغدغه‌های امروز آموزش‌ و پرورش دغدغه فردای سایر دستگاه‌های اجرایی است و باید برای رسیدن به تمدن نوین، مشارکت و همکاری‌ها بیش‌ازپیش شود.
مدیرکل آموزش‌ و پرورش گیلان همچنین در ادامه خواستار افزایش مشارکت دانشگاه علوم پزشکی گیلان در توسعه خدمات درمانی و پشتیانی در درمانگاه آموزش‌ و پرورش استان شد.